Для вас, батьки
http://korzhi-yalynka.edukit.kiev.ua/storinka_bezpeki/bezpeka_ditini_vzimku/

Істерики у дітей

Як правило, істеріки у дітей сходять нанівець до моменту вступу до школи. Немає певної генетичної або органічної схильності до істерик, все вирішує випадок і реакція оточуючих. Приблизно до двох років, коли дитина вже навчилася ходити і відбувається активне становлення мови, дитина знайомиться з такими атрибутами дорослого життя як заборони./Files/images/детская-истерика-заходная.jpg

Не має значення, багато їх чи мало, чи обумовлені вони педагогічно, заборони будуть викликати у дитини тільки негативні емоції, наприклад, розчарування або гнів. І саме поведінка батьків у такій ситуації визначить подальші рольові відносини в сім'ї.

І якщо істеріка, що відбувається вперше, може стати несподіванкою для самої дитини, то їх подальше використання стає цілком усвідомленим і спрямованим на досягнення певних цілей.

Є кілька засобів подолати або запобігти дитячу істерику, з якими я пропоную вам ознайомитись:

1. Не заохочуйте істерики. Адекватна поведінка батьків при істериках - не давати те, що дитина таким чином вимагає. У цьому випадку діють найпримітивніші закони умовного рефлексу. А ваше завдання: розірвати цей ланцюг стимулів і реакцій.

2. Допоможіть дитині впоратися зі своїми почуттями. Іноді батьки занадто жорстко реагують на перші гнівні вигуки дитини, не дозволяючи їй висловити гнів або печаль. Вираз почуттів не завжди є істерикою: можливо дитині просто сумно від того, що вже час йти додому, чи він сердиться на вас, тому що ви йому щось забороняєте. Допомогти в такій ситуації можуть прості обійми, але ні в якому разі не вмовляння та обіцянки. Тут потрібна мовчазна підтримка і присутність.

3. Нагадайте про важливу справу, задля чого потрібно відкласти плач.Наприклад, “Давай ти пізніше поплачеш, а то скоро сонечко сяде, і якщо ти довго плакатимеш, ми не встигнемо погуляти”... Важливо те, що ви не забираєте права малюка на сльози, просто просите трішки почекати. І багато дітей погоджуються на такий поступок.

4. "Заговоріть" дитину. Заговорити успішно можна в основному малюків, та зате не залежно від стану дитини. Це вимагає великої енергії. Суть методу – говорити, говорити, говорити. І тоді малюк, який зібрався заплакати прислухається і забуде про плач, а карапуз, неохочий одягатися, замовкне на декілька секунд.

5. При тривалій істериці знайдіть спосіб залишитись наодинці. Глядачі тільки погіршують ситуацію. Піти в іншу кімнату можна вдвох, але це буде корисно тільки в тому випадку, якщо ви можете без зайвих слів і емоцій знаходитися поряд з дитиною, поки вона впорається зі своїми почуттями.

6. Залиште дитину одну. Деякі батьки не можуть перебувати поруч із дитиною без умовлянь, нотацій і втіх. У цьому випадку краще віддалитися і залишити її на самоті. Ви її підтримали, тепер дитині необхідно впоратися зі своїми почуттями. Це можна озвучити буквально: «Я розумію, що це важко. Але потрібно впоратися зі своїми почуттями. Заспокоїшся - приходь». Така поведінка допоможе дитині впоратися зі своїми емоціями, навчитися не вимагати перемоги будь-якою ціною.

7. Не хваліть дитину за припинення істерики. Дитина відчуває, що істерика – це потужний спосіб тиску на дорослих. І добровільно відмовлятися від такої сили їй не хочеться. Своїм заохоченням ви немов забороняєте подальше використання істерики. Це може вивести дитину з тільки що досягнутої рівноваги - і істерика повернеться. Найкраще утриматись від будь-яких коментарів. Просто поверніться до повсякденних справ і знайдіть спосіб надати дитині більш конструктивний спосіб задовольнити своє самолюбство. Наприклад, запропонуйте їй вибрати скатертину на стіл.

8. Навчіться відмовляти дитині. Відсутність заборон і покарань повідомляє дитині невірні відомості про життя. Крім того, батьківські заборони і покарання - приклади конструктивного відстоювання своїх кордонів. Спостерігаючи за батьками і виходячи зі свого досвіду спілкування з ними, діти вчаться відстоювати свої права. Істеричні діти вміють маніпулювати, але в той же час їм важко конструктивно відстоювати себе, тому що мама і тато не продемонстрували їм таких прикладів.

Забороняючи, дотримуйтесь наступних правил:

* Відмова повинна бути лаконічною.

* Голос - вагомим і спокійним (не вмовляйте і не вибачайтеся).

* Обов'язково додайте до відмови ваші почуття (я буду турбуватися, мені буде соромно…).

* Відмова без пояснень більш корисна, ніж відмова з довгою промовою.

* Повідомляйте про безумовну любов до дитині в спокійні сімейні хвилини.

Виконання останнього правила обов'язково при будь-яких поведінкових труднощах з дітьми. Але, у разі істерики, яка є одним із способів боротьби дитини за батьківську любов і увагу, краще давати цю любов без бою і в спокійні моменти.

Консультація для батьків 

«Адаптація дитини до умов дитячого садка»

При вступі у дошкільний освітній заклад всі діти проходять через адаптаційний період.
Адаптація - від латинського «приспособляю» - це складний процес пристосування організму, який відбувається на різних рівнях: фізіологічному, соціальному, психологічному.
Пристосування організму до нових умов соціального існування, до нового режиму супроводжується змінами поведінкових реакцій розладом сну, апетиту. Найбільш складна перебудова організму відбувається у початковий період адаптації, який може затягнутися і перейти в дезадаптацію, що призведе до порушення здоров'я, поведінки, психіки дитини.
Адаптивні можливості дитини раннього віку обмежені, різкий перехід у нову соціальну ситуацію і тривале перебування у стресовому стані можуть призвести до емоційних порушень або уповільнення темпу психофізичного розвитку. Процес звикання дитини до дитячого садку досить тривалий і пов'язаний зі значним напруженням усіх фізіологічних систем дитячого організму.
Щоб уникнути ускладнень і забезпечити оптимальний перебіг адаптації, необхідний поступовий перехід дитини з сім'ї в дошкільний заклад.

Фактори, від яких залежить перебіг адаптаційного періоду
1. Вік.
2. Стан здоров'я
3. Рівень розвитку.
4. Вміння спілкуватися з дорослими і однолітками.
5. Сформованість предметної та ігрової діяльності.
6. Наближеність домашнього режиму до режиму дитячого садка.

Як батьки можуть допомогти своїй дитині в період адаптації до ДНЗ
1. По можливості розширювати коло спілкування дитини, допомогти йому подолати страх перед незнайомими людьми, звертати увагу дитини на дії і поведінку по сторонніх людей, висловлювати позитивне ставлення до них.
2. Допомогти дитині розібратися в іграшках: використовувати сюжетний показ, спільні дії, залучати дитину в гру.
3. Розвивати наслідування в діях: «політаємо, як горобчики, пострибаємо, як зайчики».
4. Вчити звертатися до іншого людині, ділитися іграшкою, жаліти плаче.
5. Не висловлювати жалю про те, що доводиться віддавати дитину в дошкільний заклад. Деякі батьки бачать, що дитина недостатньо самостійний у групі, наприклад, не привчений до горщика. Вони лякаються і перестають водити в дитячий сад. Це відбувається тому, що дорослі не готові відірвати дитину від себе.
6. Привчати до самообслуговування, заохочувати спроби самостійних дій.
До моменту надходження в дитячий сад дитина повинен уміти;
- самостійно сідати на стілець;
- самостійно пити з чашки;
- користуватися ложкою;
- активно брати участь в одяганні, вмиванні.
Наочним прикладом є, насамперед, самі батьки.
Вимоги до дитини повинні бути послідовними і доступні.
Тон, яким повідомляється вимога, вибирайте дружньо-роз'яснювальний, а не наказовий.
Якщо дитина не бажає виконувати прохання, викликав у вас негативне переживання, повідомте йому про свої почуття: мені не подобається, коли діти скиглять; я засмучена; мені важко.
Потрібно співставляти власні очікування з індивідуальними можливостями дитини.
Важливо також постійно заохочувати дитину, давати позитивну оцінку хоча б за спробу виконання прохання.
Плануйте свій час так, щоб у перші 2-4 тижні відвідування дитини дитячого садка у вас була можливість не залишати його на цілий день. А в перші дні вам необхідно знаходитися поряд з телефоном і недалеко від території дитячого садка.
В період адаптації важливо попереджати можливість стомлення або перезбудження, необхідно підтримувати врівноважене поведінку дітей.
Для цього не відвідуйте людних місць, не приймайте будинку галасливі компанії, не перевантажуйте дитину новою інформацією, підтримуйте вдома спокійну обстановку.
Оскільки при переході до нового устрою життя у дитини змінюється все: режим, оточуючі дорослі, діти, обстановка, їжа - дуже хотілося б, щоб вихователі до моменту приходу нового дитину в групу знали якомога більше про його звички і намагалися по можливості створити хоч деякі умови, схожі з домашніми (наприклад, посидіти з дитиною перед сном на ліжку, попросити прибрати іграшки, запропонувати пограти в лото.)
Швидше за все, ваша дитина прекрасно впорається зі змінами в житті. Завдання батьків-бути спокійними, терплячими, уважними і турботливими. Радіти при зустрічі з дитиною, казати привітні фрази: я за тобою скучила; мені добре з тобою. Обіймайте дитину якомога частіше.
Умови впевненості і спокою дитини - це систематичність, ритмічність і повторюваність його життя, тобто, чітке дотримання режиму.
Причини важкої адаптації до умов ДНЗ
1. Відсутність в родині режиму, що збігається з режимом дитячого садка.
2. Наявність у дитини своєрідних звичок.
3. Невміння зайняти себе іграшкою.
4. Несформованість елементарних культурно-гігієнічних навичок.
5. Відсутність досвіду спілкування з незнайомими людьми. Дорослим необхідно допомогти дітям подолати стрес надходження і успішно адаптуватися в дошкільному закладі. Їм свойстенно швидко заражатися сильними як позитивними, так і негативними емоціями дорослих і всерстников, наслідувати їх дій. Ці особливості і повинні використовуватися вами при підготовці дитини в дитячий сад.
Дуже важливо, щоб перший досвід свого перебування в дитячому саду дитина придбав за підтримки близької людини.

Як батьки можуть допомогти своїй дитині в період адаптації до ДНЗ
1. По можливості розширювати коло спілкування дитини, допомогти йому подолати страх перед незнайомими людьми, звертати увагу дитини на дії і поведінку по сторонніх людей, висловлювати позитивне ставлення до них.
2. Допомогти дитині розібратися в іграшках: використовувати сюжетний показ, спільні дії, залучати дитину в гру.
3. Розвивати наслідування в діях: «політаємо, як горобчики, пострибаємо, як зайчики».
4. Вчити звертатися до іншого людині, ділитися іграшкою, жаліти плаче.
5. Не висловлювати жалю про те, що доводиться віддавати дитину в дошкільний заклад. Деякі батьки бачать, що дитина недостатньо самостійний у групі, наприклад, не привчений до горщика. Вони лякаються і перестають водити в дитячий сад. Це відбувається тому, що дорослі не готові відірвати дитину від себе.
6. Привчати до самообслуговування, заохочувати спроби самостійних дій.
До моменту надходження в дитячий сад дитина повинен уміти;
- самостійно сідати на стілець;
- самостійно пити з чашки;
- користуватися ложкою;
- активно брати участь в одяганні, вмиванні.
Наочним прикладом є, насамперед, самі батьки.
Вимоги до дитини повинні бути послідовними і доступні.
Тон, яким повідомляється вимога, вибирайте дружньо-роз'яснювальний, а не наказовий.

Що робити, якщо дитина плаче при розставанні з батьками
1. Розповідайте дитині, що чекає його в дитячому саду.
2. Будьте спокійні, не проявляйте перед дитиною свого занепокоєння.
3. Дайте дитині з собою улюблену іграшку або якийсь домашній предмет.
4. Принесіть в групу свою фотографію.
5. Придумайте і відрепетируйте кілька різних способів прощання (наприклад, повітряний поцілунок, погладжування по спинці.)
6. Будьте уважні до дитини, коли забираєте його з дитячого саду.
7. Після дитячого саду погуляйте з дитиною в парку, на дитячому майданчику. Дайте дитині можливість пограти в рухливі ігри.
8. Влаштуйте сімейне свято ввечері.
9. Демонструйте дитині свою любов і турботу.
10. Будьте терплячі.

Що робити, якщо...
Що робити, якщо дитина почала ходити в дитячий садок
1. Встановіть тісний контакт з працівниками дитячого садка
2. Привчайте дитину до дитячого саду поступово.
3. Не залишайте дитину в садку більше ніж на 8 годин.
4. Повідомте вихователів про звички і нахили дитини.
5. З 4-го по 10-й день краще зробити перерву у відвідуванні дитячого садка.
6. Підтримувати будинку спокійну обстановку.
7. Не перевантажуйте дитину новою інформацією.
8. Будьте уважні до дитини, дбайливі й терплячі.

Що робити, якщо дитина плаче при розставанні з батьками
1. Розповідайте дитині, що чекає його в дитячому саду.
2. Будьте спокійні, не проявляйте перед дитиною свого занепокоєння.
3. Дайте дитині з собою улюблену іграшку або якийсь домашній предмет.
4. Принесіть в групу свою фотографію.
5. Придумайте і відрепетируйте кілька різних способів прощання (наприклад, повітряний поцілунок, погладжування по спинці.)
6. Будьте уважні до дитини, коли забираєте його з дитячого саду.
7. Після дитячого саду погуляйте з дитиною в парку, на дитячому майданчику. Дайте дитині можливість пограти в рухливі ігри.
8. Влаштуйте сімейне свято ввечері.
9. Демонструйте дитині свою любов і турботу.
10. Будьте терплячі.

Що робити, якщо дитина не хоче йти спати
1. Помічайте перші ознаки перевтоми (вередує, тре очі, позіхає.)
2. Перемикайте дитини на спокійні ігри (наприклад, спільне малювання, твір історій), попросіть дитину говорити пошепки, щоб не розбудити іграшки.
3. Під час вечірнього туалету дайте дитині можливість пограти з водою.
4. Залишайтеся спокійним, не впадайте в лють від неслухняності дитини.
5. Погладьте дитини перед сном, зробіть йому масаж.
6. Заспівайте дитині пісеньку.
7. Поспілкуйтеся з дитиною, поговоріть з ним, почитайте книгу.

Що робити, якщо дитина не хоче прибирати за собою іграшки
1. Твердо вирішите для себе, чи потрібно це.
2. Будьте прикладом для дитини, прибирайте за собою речі.
3. Прибирайте іграшки разом.
4. Прибираючи іграшки, розмовляйте з дитиною, пояснюючи йому сенс.
5. Формулюйте прохання прибрати іграшки доброзичливо. Не наказуйте.
6. Зробіть прибирання іграшок ритуалом перед укладанням дитину спати.
7. Враховуйте вік і можливості дитини.

Немає коментарів:

Дописати коментар